MOSS energie
ze slunce

 
Třetinu denní spotřeby MOSSu zajistí energie ze slunce

Dvě fotovoltaické elektrárny, které jsme v uplynulých měsících nechali nainstalovat a zprovoznit na skladech v Hustopečích, jsou už v provozu a vyrábějí elektrickou energii. Tento projekt jsme započali v roce 2022, kdy znenadání vystřelila cena elektřiny. Náš cíl je zřejmý – uspořit za energie, aspoň částečně chceme být soběstační.

DÍKY SLUNCI SVÍTÍME

De facto se jedná o dvě solární elektrárny: panely jsou jak na střeše terminálu 1 (T1 – starší areál), tak na střeše terminálu 2 (T2 – nový sklad u kruhového objezdu).  Energii, kterou ze slunce vyrobí, používáme pro vlastní potřebu. Díky slunečním paprskům třeba svítíme, nebo třeba napájíme počítače a jiné elektrospotřebiče. Dle propočtů by fotovoltaika měla pokrýt zhruba třetinu naší denní spotřeby. Malou část vyrobené energie vracíme do sítě.

 

BEZPEČNOST A SPOLEHLIVOST

Na střeše T1 je dvojnásobný počet panelů než na T2. Díky sklonu střechy byly ukotveny pod úhlem 7°. Na T2 leží panely na samozátěžové konstrukci pod úhlem 10° (protože leží na rovné střeše). Jelikož jsou panely doplněny o optimizéry, což znamená hlavě větší bezpečnost, lze sledovat výrobu, popř. poruchu až na úroveň konkrétního panelu. Využitím fotovoltaiky jako obnovitelného zdroje energie významně šetříme CO2, který by vznikl při klasické výrobě elektrické energie.

Majitelem a provozovatelem obou elektráren je společnost ČEZ.