Nelepte se
na zadek ...

 
Bezpečná vzdálenost je to hlavní

Nedostatečný odstup je jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod. Ve městech a při nižších rychlostech srážka z nepozornosti většinou přivodí pomačkané plechy a rozbitá světla. Na dálnicích a rychlostních silnicích ale mohou být následky fatální. V 99 % případů platí, že zodpovědnost leží na řidiči, který do vozidla před ním narazí, protože se nevěnoval dostatečně řízení a nedodržel bezpečnou vzdálenost.

DVĚ VTEŘINY PRO OSOBÁKY

V České republice platí pouze doporučení (pravidlo dvou vteřin PRO OSOBNÍ AUTA). To znamená, že vozidlo se dostane na místo vozidla jedoucího před ním právě za dvě vteřiny. Ovšem – vždy se vše odvíjí od mnoha faktorů – hlavně je podstatný stav vozovky, zda je suchá, mokrá nebo namrzlá. Významný vliv mají i intenzita provozu, viditelnost, stav pneumatik, reakční doba řidiče a jeho zkušenosti apod.

NÁKLAĎÁKY OBEZŘETNĚJI

Řidiči větších aut by měli pravidlo dvou vteřin ještě o něco prodloužit – doporučují se tři vteřiny. Zareagovat na náhlou situaci a zastavit mnohatunový kolos je totiž mnohem obtížnější. I my v MOSSu už jsme museli řešit ošklivé havárky, kdy naši řidiči nedobrzdili. A měli vesměs štěstí v neštěstí, že se nikomu nestalo nic závažného. Žádáme vás proto, abyste bezpečný odstup nepodceňovali. Dnešní provoz je nevyzpytatelný, proto myslete na své zdraví a „nelepte se nikomu na zadek“.

ODSTUP V ZAHRANIČÍ

Zatímco u nás je dostatečný odstup pouze doporučený, v jiných zemích může být pevný a hlavně kontrolovaný. K jejich měření používá často policie kamery na mostech, laserové pistole nebo drony s přesným měřícím zařízením. A pokuty hlavně z Německa bývají nekompromisní, v nejhorších případech jdou do stovek eur.

NĚMECKO: na dálnicích pro vozidla nad 3,5t rozestup alespoň 50 m

RAKOUSKO: mimo obec pro vozidla nad 3,5t rozestup alespoň 50 m

FRANCIE: mimo obec pro vozidla nad 3,5t rozestup alespoň 50 m

JEDNADVACET, DVAADVACET

Na některých dálnicích se nově setkáme se šipkami na vozovce, které názorně na bezpečný odstup upozorňují. Od podzimu 2022 jsou spolu s varovnými cedulemi na D1 u Velké Bíteše (156. km), na D5 u Zdic (26. km) a na D48 u Nošovic (58. km).