Martin Tomek vystřílel
světový rekord

 
Technik MOSSu je světový rekordman

 

Že je mossácký technik Martin Tomek úspěšným paratrapovým střelcem, už od nás víte. Jako člen české paratrapové reprezentace soutěží v kategorii PT3 (postižení horních končetin). V červenci se na světovém poháru v Mnichově blýsknul nejen novým osobním maximem. Hodnota 115 zasažených terčů znamenala pro českého parabrokaře rovnou světový rekord. Prostě netrefil jen 10 holubů ze 125. Martin tak o jeden terč překonal dosavadní světový rekord Itala Nespecy z roku 2019. Do finále nastupoval jako vítěz základní části, a nakonec skočil čtvrtý.

     Finále světového poháru v Mnichově je možné zhlédnout zpětně zde: https://youtu.be/Zsf3a9dem4I. Finále kategorie PT3 začíná cca v čase 2:15:00.  

     Jak se cítí nový světový rekordman?

Už mi to dochází, zpočátku jsem nad tím nepřemýšlel. V průběhu závodu jsem nevěděl, že jdu na rekord. Až když se kolem mě začali kolegové z týmu radovat, uvědomil jsem si to. Možná kdybych to věděl dopředu, tak to nevystřílím.

     Co vlastně ten rekord znamená?

Na jednu stranu je to zadostiučinění, na druhou je to zavazující.

     Je pravděpodobné, že se světový rekord v paratrapu ještě posune? Vždyť tvůj výkon už je skoro srovnatelný se zdravými sportovci…

Určitě se posune. Je to mladý sport, stále se přidávají noví střelci a jistě se objeví někdo lepší.

     Rozhodí tě, když třeba dvakrát po sobě netrefíš a vidíš, že ostatní jsou úspěšní?

To střelec vůbec nesmí vnímat. Jdu terč od terče a soustředím se jen na ten, který mám před sebou.

     Učí tě trenéři vedle střílení i práci s nervy a emocemi?

Není to jen o střílení, trénujeme i spolupráci mozku a očí, postřeh a snažíme se umět ovládnout emoce.

     Finále jsem sledovala na youtube a říkala jsem si, že na sebe budeš naštvaný, znám tě jako velkého sebekritika.

Naštvaný nejsem, světový rekord je pro mě víc než případné zlato. Finále je jedna velká loterie.

     Přijde ti spravedlivé rozdělení do kategorií? Zatímco ty prostě střílíš jednou rukou, ostatní třeba mají postižení, ale druhou rukou si dost pomůžou.

Nastavení kategorií není podle mě úplně spravedlivé. Každý závodník má specifický hendikep a je těžké je srovnávat. Jinak to ale asi nejde, protože by muselo být mnohem víc kategorií.

     Martine, ještě jednou moc blahopřejeme. Ať se ti daří nejen na mistrovství Evropy, které tě čeká v září 2022. Palce budeme držet i v listopadu na mistrovství světa! A jsme pyšní, že máme v týmu kolegu, který může inspirovat ostatní! 

Foto: Paratrap Czech, screen z video přenosu.